روشهای مختلف جستجو در نرم افزار
 
  

در نرم افزار کتابخانه دیجیتال پیام روشهای مختلفی برای جستجو در نظر گرفته شده است. هر یک از این روشها قابلیتهایی را در اختیار کاربران قرار می دهد و در مجموع به وسیله روشهای مختلف در نظر گرفته شده در نرم افزار، کاربران محترم می توانند با کمترین اطلاعاتی که از مدارک مورد نظر در اختیار دارند به آنها دسترسی پیدا نمایند. برای دسترسی به روشهای مختلف جستجو کافی است از منوی امکانات کتابخانه ای بر روی گزینه جستجو بروید. این روشهای جستجو عبارتند از:

جستجوی سریع (CTRL+A)
در این روش از جستجو امکان جستجو بر روی چند پایگاه بطور همزمان و سریع بر روی فیلدهای خاص وجود دارد. در این روش امکان پیشنهاد به کاربر فعال است 

جستجوی پيشرفته (CTRL+S)
در اين روش جستجو مي‌توانيد جستجو روي مدرک را بسيار محدود و دقيق انجام دهيد. بدين صورت که با انتخاب فيلدهاي جستجوي پيشرفته مدرک و اعمال عملگرهاي از پيش تعريف شده و همچنين بکار بردن عملگرهاي منطقي مناسب مي‌توان يک مدرک خاص را به طور دقيق جستجو کرد.

جستجو روي متن (CTRL+W)
در اين روش جستجو مي‌توانيد کلمه کليدي مورد نظر را بطور مستقيم روي متن مدارک جستجو کنيد. البته اين روش جستجو فقط روي مدارکي که نسخه ديجيتالي آنها موجود باشد قابل انجام است. از مزاياي اين روش, جستجوي دقيق روي متن مدرک مي باشد.

جستجوي ساده (CTRL+S)
در اين روش جستجو مي‌توانيد با وارد کردن يک کلمه کليدي روي يک نوع مدرک خاص جستجو کنيد از مزاياي اين روش جستجو سريع بودن آن مي باشد. براي اينکار در صفحه جستجوي ساده در قسمت راست صفحه نوع مدرک مورد نظر را انتخاب کنيد و دکمه انتخاب را بزنيد.

فهرست مدارک
فهرست مدارک امکان مرور سلسله مراتبي مدارک را بر اساس برخي از مشخصات آنها از جمله نويسنده موضوع و عنوان فراهم مي کند.

جستجو روي فيلد
در این روش از جستجو امکان جستجو بر روی فیلدهای ساده، تکار پذیر و ترکیبی فراهم آمده است.